Rozalimas

Mažas Rozalimo miestelis toliau nuo kokio pagrindinio kelio visuomet nusileisdavo Pakruojui ar Šeduvai ir gyventojų skaičiumi, ir ten vykstančia prekyba ar plėtojamais amatais. Vis tik XIX a. pabaigoje čia gyveno jau 549 žmonės, kurių pusė buvo žydai.

Kaip ir bet kokiame štetle čia buvo pastatyta sinagoga, pirtis, mokykla, rabino namelis. Mažose žydų krautuvėlėse buvo prekiaujama saldainiais, batais, audiniais ar žibalu, vienintelis stambesnis prekybininkas Šapiro supirkinėjo grūdus iš apylinkės ūkininkų ir pardavinėdavo juos didmiesčiuose. Chaimas Sruolis siūdindavo vyriškus drabužius, Klovanskiai iš kaime supirktų šerių gamindavo šluotas, o ant vaistinės durų kybančiu vieninteliu miestelio elektriniu skambučiu skambinėdavę vaikai erzindavo tikriausiai ne tik vaistininką Barą.

Savo kapines žydai įkūrė atokiau nuo miestelio, už Daugyvenės. 1930 metais Rozalime kilo didžiulis gaisras, kurio metu sudegė didžioji dalis žydų namų. Dauguma miestelio gyventojų taip ir nebeatsistatė po gaisro, išsikėlė į kitus miestus.

Holokaustą išgyveno tik du Rozalimo žydai.

Šaltiniai:

Published by Aušra

Aš esu Aušra, gidė. Kelerius metus intensyviai tyrinėjau žydiškąjį Lietuvos paveldą, o dabar nusprendžiau savo atradimais dalintis su jumis.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: