Apie mane ir Litvak Shtetls

Mano vardas Aušra, esu gidė, laisvalaikiu domiuosi žydišku palikimu. Kasmet, vedama savo pomėgio, aplankau nuo 60 iki 100 įvairių mūsų šalies miestų ir miestelių, kuriuose kadaise gyveno žydai.

2020-ųjų vasara bus kitokia ir Jums, keliautojams, ir mums, gidams. Daugelį metų rodžiusi Vilnių ir Lietuvą užsienio turistams, šiemet visą savo laiką ir pastangas skirsiu Jums.

Tikiuosi, kad mano pomėgis, virstantis įkvepiančiu darbu, patiks ir Jums.

Beveik keturias žiemas kone kiekvieną laisvą dieną skyriau išvykoms po Lietuvos miestus ir miestelius, kuriuose kadaise gyveno gausios žydų bendruomenės. Tuos miestelius žydai vadino štetelem arba štetlais. Per šį laiką labai pamilau štetlų kultūrą, todėl šį savo projektą pavadinau Litvak Shtetls – Lietuvos žydų miesteliai. Kviečiu pakeliauti po štetlus ir gyvai ar virtualiai aktyviau juos pažinti.

Lietuvoje iki karo buvo apie 250 (gal daugiau) miestų ir miestelių, kuriuose gyveno gausios žydų bendruomenės. Žydai savo gyvenvietes vadino štetlais, kurių kiekvienas turėdavo ir savo privalomus atributus: sinagogą, mikvą (ritualinę pirtį), chederą (mokyklą), šoicheto (mėsininko) namelį, kapines. Štetlai turėdavo ir savo rabiną (dvasininką), kantorių (giedorių), dažnas – magidą (pamokslininką) ir net savo mešugenerį (kvaišelį). Žydai paprastai užsiimdavo prekyba ir įvairiais amatais, gyvendavo centrinėje miesto dalyje (aplink turgaus ar rinkos aikštes, maldos namus). Vargingesnieji kurdavosi atokiau, prie kapinių.

~Jei žinote istorijų, prisimenate savo giminaičių pasakojimų apie žydus iš bet kokios Lietuvos vietos, parašykite man el.paštu:

ausra.mikulskiene@gmail.com

~Jei turite klausimų, ieškote rekomendacijų, galite irgi kreiptis į mane asmeniškai: kuo galėsiu, tuo padėsiu.

Kviečiu apsilankyti ir Facebook puslapyje Litvak Shtetls, kur dalinuosi istorijomis, nuotraukomis, įvykiais ir renginiais

Aušra Mikulskienė
GIDĖ AUŠRA MIKULSKIENĖ
Individualios veiklos pažyma Nr. 095553, išduota 2012 metų gegužės 17 dieną.
Pirmos kategorijos gido pažymėjimo Nr. 14576, išduotas VTD 2015 metų gruodžio 29 d.
Antros kategorijos gido pažymėjimo Nr. 012830, išduotas VTD 2012 metų balandžio 16 d.
Sąskaitos numeris: LT36 7300 0101 0761 7513 Swedbank
Sąskaitos numeris: LT27 7044 0000 6061 6370 SEB

%d bloggers like this: