Chaimas Frenkelis: inovatorius iš Šiaulių, įkopęs į Rusijos pramonės elitą

Chaimas Frenkelis mirė 1920 metais. Vieną žymiausių ir turtingiausių Rusijos imperijos pramoninkų į kapus nuvarė nusiaubto ir išplėšto odos fabriko Šiauliuose vaizdai.

Batsiuvys ir savamokslis verslininkas Chaimas Frenkelis (1857-1920) per keliolika pirmųjų veiklos metų provincialiuose Šiauliuose įšoko į moderniausių ir didžiausių Rusijos odos fabrikantų gretas.

Chaimo Frenkelio šeima: sūnus Jokūbas, žmona Dvoira ir Chaimas Frenkelis. (nuotrauka iš http://usdine.free.fr/siauliaijewishcemetery.html

Įžvalgiai įvertinęs augančią paklausą (juk iki tol dauguma batus siūdindavosi namuose, o plėtojant pramonę namudinės avalynės elementariai nepakako), jis puikiai suderino verslininko, amatininko ir inovatoriaus savybes, ir iškart šovė… net tarp Europos geriausių.

Chaimo Frenkelio fabrikas 1906 m. (nuotrauka iš Wikipedia)

Frenkelio produkcija laimėjo aukščiausius tarptautinius apdovanojimus, o jo “raudonieji padai”, kaip dabar mėgstam pajuokauti – louboutinų prototipai – tapo labai populiariais rinkoje.

Ch. Frenkelis sukosi visur – būdamas provincijos verslininku jis sugebėdavo gauti didžiausius valstybinius užsakymus, o medžiagas gabenosi net iš Brazilijos, Urugvajaus ir Indijos. Iš Rytų Afrikos atsivežė kažkokio egzotiško medžio žievės, kurią pritaikius atsirado ir minėtieji raudonieji padai. Tokių dalykų Europa dar nebuvo mačiusi.

Gamyboje Frenkelis diegė pažangiausias odos raugimo technologijas, darė cheminius tyrimus, modernizavo procesus. Fabrike, pirmajame mieste, buvo įvesti telefonai, gamybai imtas naudoti artezinių šulinių vanduo, įrengtas garo katilas. Fabrikui elektrą gamino sava dinamo mašina.

Chaimo Frenkelio fabrikas (nuotrauka iš http://usdine.free.fr/siauliaijewishcemetery.html)

Chaimo Frenkelio sėkmė skatino čia kurtis ir kitus odininkus, o 1911 metais Encyklopaedia Britannica Šiaulius paskelbė pasauliniu odos pramonės centru.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Frenkeliui dar pavyko tiekti produkciją Rusijos imperijos armijai, tačiau vėliau gamykla buvo išplėšta ir sunaikinta, o dalis įrangos išvežta į Rusiją.

Su tokia lemtimi Chaimas Frenkelis susitaikyti nepajėgė. Pamačius nusiaubtą jo odos dirbinių imperiją 1917 m fabrikantą ištiko priepuolis, po kurio jis taip ir nebeatsigavo. Iškart išvyko iš Šiaulių, o mirė 1920 m. Vokietijoje. Tėvo verslą gaivino jo įpėdinis Jokūbas Frenkelis.

2014 metais Šiauliuose Chaimui Frenkeliui atminti buvo pastatyta Romualdo Kvinto skulptūra. Kai lankausi Saulės mieste, visuomet užsuku pasisveikinti su šiuo verslininku inovatoriumi. Ramiu liūdnu žvilgsniu jis stebi begriūvantį savo fabriką.

Jei kitas žingsnis įamžinant didžiojo Frenkelio atminimą būtų fabriko rekonstrukcija, pamatytumėt, jo žvilgsnyje liūdesį pakeistų viltis. Garantuoju.

Šaltiniai:

  1. Chaimas Frenkelis (about Chaim Frenkel)
  2. Chaim Frenkel
  3. Chaimas Frenkelis

Published by Aušra

Aš esu Aušra, gidė. Kelerius metus intensyviai tyrinėjau žydiškąjį Lietuvos paveldą, o dabar nusprendžiau savo atradimais dalintis su jumis.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: