Palikę Vilniuj pėdsaką litvakai: Hermanas Perelšteinas

Minint birželio 14-tąją, visada prieš akis – Hermano Perelšteino, išgyvenusio savo Holokaustą Sibire, istorija.

Gimęs 1923 m. Karaliaučiuje, labai gabus kalboms ir muzikai, vos pradėjęs studijuoti medicinos, aštuoniolikmetis buvo išvežtas į Sibirą su pačia pirmąją 1941-ųjų birželio 14-osios banga. Netekęs abiejų tėvų ten sugebėjo išgyventi dirbdamas žveju, buhalteriu, mokytoju, koncertmeisteriu. Ten, Sibire, įgijo koncertmeisterio specialybę, įkūrė savo pirmąjį berniukų chorą. Tik 1956 metais grįžo į Lietuvą, įsikūrė Vilniuje.

Žydas, blogas sovietams, su Kipro Petrausko pagalba įgijęs galimybę “legalizuotis” Vilniuje, nelabai mėgtas ir žydų (jo įkurtas “Ąžuoliukas” priėmė ne vien žydų vaikus, vėliau lietuvių imtas dominuoti), stumdytas konservatorijoj, galiausiai dar sovietmečiu išvykęs į JAV, o Nepriklausomybės metais – reabilituotas ir pripažintas profesorium.

Mirė 1998 metais, palaidotas Niu Džersyje. Buvusių auklėtinių dėka prie Lietuvos nacionalinio muziejaus auga galingas ąžuolas, pasodintas dar 1979 metais, “šefui” išvykstant į užsienį. O ant namo, kur kadaise maestro dirbo, kabo atminimo lenta.

Jo istorija – dar viena išdidaus išgyvenimo istorija.


Daugiau apie Hermaną Perelšteiną – ekskursijoje “Palikę Vilniuj pėdsaką litvakai” pažengusiesiems.

Published by Aušra

Aš esu Aušra, gidė. Kelerius metus intensyviai tyrinėjau žydiškąjį Lietuvos paveldą, o dabar nusprendžiau savo atradimais dalintis su jumis.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: