Litvak Shtetls: padarykime 2020-uosius tikraisiais Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais

2020-ieji Lietuvos Respublikos Seimo išdidžiai paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Paleista nesuskaičiuojama galybė renginių, projektų ir iniciatyvų: nuo logotipo sukūrimo iki monografijų ir mokslinių konferencijų, nuo žydų paveldo objektų sutvarkymo planų parengimo iki filmų demonstravimo, suskaičiuoti vien valdiški 69 punktai (tuos punktus galima rasti čia), o piliečiai kaip nežino, kas tas Gaonas, kada prasidėjo Holokaustas ir kuo jidiš skiriasi nuo hebrajų, taip nežino. Lyg ir girdėjo, kad Lietuvos miesteliuose gyveno daug žydų, bet kur jų gimtuosiuose Valkininkuose, Alytuje ar Laukuvoje buvo žydų kapinės, kokia sinagoga ar žydų pirtis, klausti net nedrįsčiau. Tai pagalvojau, o kodėl nepasistengus padaryti taip, kad tie Gaono metai nebūtų įamžinti vien valdiškuose popieriuose, darant kažką, bile “su logotipu” ir neįdėjus bent nedidelio indėlio į Lietuvos gyventojų artimesnę pažintį su mūsų žydų kultūra.

Daug metų domiuosi žydiškuoju Lietuvos paveldu, lankausi įvairiuose miesteliuose – buvusiuose štetluose ir tyrinėju ten gyvenusių žmonių pėdsakus. Šiemet dėl visokių aplinkybių nusprendžiau šį savo pomėgį, pavadintą Litvak Shtetls (Lietuvos žydų miesteliai), paversti atvira pramoga Vilniui ir Lietuvai, o netolimoje ateityje – ir užsieniui.

Litvak Shtetls – tai pasakojimai apie įvairius su žydų paveldu susijusius objektus, kuriuos galima tyrinėti savarankiškai, keliauti pagal maršrutus arba dalyvauti ekskursijose. Visi objektai yra suskirstyti į tris lygius: pradedančiųjų, pažengusiųjų ir patyrusiųjų, maršrutai ir ekskursijos irgi sudaromi atsižvelgiant į tai.

  • Ekskursijos Vilniuje: kiekvieną savaitę vyksta pasivaikščiojimai po žydiškąsias Vilniaus vietas. Yra trys pagrindinės temos, visos pradedančiųjų ir pažengusiųjų lygiais:
    • Po žydiškąjį Vilnių,
    • Vilniaus getų vartus pravėrus
    • Palikę Vilniuj pėdsaką litvakai
  • Maršrutai po žydiškąją Lietuvą: pasivaikščiojimų po miestelius visoje Lietuvoje aprašymai, dviem lygiais.
  • Lietuvos žydų paveldo žemėlapis: žinomi ir jau pamiršti objektai, susiję su žydiškuoju paveldu.

Viskas po truputį naujinama, pildoma, keliama ir aprašoma. Su laiku tai bus galima paskaityti ir anglų kalba.

Published by Aušra

Aš esu Aušra, gidė. Kelerius metus intensyviai tyrinėjau žydiškąjį Lietuvos paveldą, o dabar nusprendžiau savo atradimais dalintis su jumis.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: