Tai maršruto “Po Merkinę ir Veisiejus” dalis
Į Merkinę atvykstate savarankiškai, miestelyje virtualiai prisijungiu ir aš.
Žydai Merkinėje įsikūrė maždaug XVI – XVII a. XIX a. pabaigoje jie sudarė apie 74% miestelio gyventojų. Merkinę jidiš kalba jie vadino Merec ar Mereč.
Gyveno žydai aplink centrinę turgaus aikštę ir gretimose gatvėse: Vilniaus, Kauno, Nemunaičio, Seinų, nors pastarosiose pasitaikydavo ir vienas kitas lietuvio namas. Lietuviai buvo įsikūrę Maksimonių ir Bakšio gatvėse, o va toliau – Nemuno link – gyveno totoriai.
Amžininkai atsimena, kad turgaus aikštę supo vien žydų prekybininkų pastatai: gyvenamieji namai, krautuvėlės, dirbtuvėlės, restoranas.
Merkinėje turime du automobilio sustojimus: centrinėje aikštėje ir prie Merkinės žydų kapinių. Pėsčiomis keliaujame po centrinę aikštę, prie buvusio sinagogų komplekso, Nemunaičio gatve, po Merkinės žydų kapines ir prie masinių žudynių vietų ir kapų.
Žemėlapyje pasižiūrėkite maršrutą po centrinę Merkinės dalį.
(A) Pažintį su žydiškuoju paveldu pradedame pirmoje stotelėje, centrinėje aikštėje. Ją rasti nesudėtinga, jos viduryje – buvusi Viešpaties kryžiaus cerkvė, dabar Merkinės krašto muziejus. Pusvalandžiui užsukame į muziejų susipažinti su ekspozicija apie Merkinės žydų bendruomenę.

(B) Išėjus iš muziejaus, kitoje Vilniaus gatvės pusėje į akis krinta meninis akcentas – baltos durys. Panašias lyg ir matėme, kai statėme mašiną šalia seniūnijos, tačiau skubėjome į muziejų ir apie jas nepasidomėjome.
Simbolinės miestelio krautuvės durys yra meninė instaliacija, skirta Merkinėje gyvenusiems ir šioje aikštėje savo verslus turėjusiems žydams. Ši instaliacija buvo atidengta 2019 metų vasarą, jos autoriai – Margiris ir Žygimantas Buržinskai.

O toliau siūlau pasitelkti vaizduotę. Nusikeliame į anuos – Tarpukario – laikus. Dar smagiau, jei pataikysime čia trečiadienį, turgaus dieną. Visai šalia “Durų” esančių Kultūros rūmų vietoje įsivaizduojame ilgą mūrinį dvišlaičiu stogu žydo Gožanskio restoraną. Ai, ką ten įsivaizduot, štai jis, nuotraukoje apačioje. Dar tame name yra jo svainio kepurių siuvykla ir parduotuvė. Įdomu, kas šalia gyvena tame dviaukštyje su balkonais?

(C) Skverelio gėlynėlio vietoje randame krautuvėlę “Viskas moterims”. Kaip gi pro ją šonu praeiti? Žydai – geri prekybininkai, ir kalba jie visomis kalbomis, tarpusavyje – žydiškai, su lietuviais – lietuviškai, su rusais – rusiškai. Net su lenkais ir totoriais jų kalbomis susikalba. Pagirs, prikvies, įpirš kokį segtuką ar nosinę, ir ta trisdešimt šešta nosinė tau tuo metu atrodo pati reikalingiausia.
(D) Dairomės toliau. Už „Iki“ parduotuvės gyvena rabinas. Rabinas nėra labai turtingas, tačiau pas jį galima įsigyti mielių. Ten, kur informaciniai stendai – Milerio fotografijos studija. Šiek tiek tolėliau, kur vaistinė, kvapus leidžia garsioji Benckės kepykla. Bet tų jo mažų aukštų bandelių įsigyti galima tik parduotuvėlėje pakeliui į sinagogų kiemą. O kur kampinė parduotuvė prie „Vazos namo“ – medžiagų ir skarelių parduotuvė. Viršuj, atrodo, gydytojas gyvena.

(E) Štai ir Benckės duonos parduotuvė, kvepianti šviežiomis bandelėmis (dabar ambulatorija). Kitoj Vilniaus gatvės pusėje gražuolis dviaukštis medinukas – Bekerio gyvenamasis namas, jo laikrodžių taisykla (dabar – sovietinis buitinio aptarnavimo pastatas). Mums balkonai – dekoracija, o čia – būtinybė. Šeimos didelės, vietos trūksta, taip sutaupo laiptinių įrengimui. Šalia – Žydų liaudies bankas, kurio irgi nebėr.

(F) Sukam kairiau į Seinų gatvę. Štai ir Merkinės sinagogos. Pasakojama, kad Merkinės žydai – neortodoksiški, bet pamaldūs, turintys net trejus maldos namus, kuriuos vadina šule, kloizu ir beit midrašu. Kloizas buvęs medinis, sudegęs per Pirmąjį pasaulinį, jį atstatė jau mūrinį iš Merkinės kilusio JAV filantropo H. Fišelio lėšomis. Dabar jį matome kairėje, didesnysis pastatas. Dešinysis, mažesnis raudonų plytų pastatas – Talmud Toros mokykla. Čia matyt ir yra ta šulė, vėliau virtusi religine mokykla. Giliau – beit midrašas, kuris iki šių dienų neišliko. Kompleksą galima ramiai apžiūrėti ir viską išstudijuoti čia pat stovinčioje informacinėje lentoje, kurią įrengė Merkinės krašto muziejus. Taip pat čia pasakojama ir apie žymųjį filantropą Fišelį.
Talmudo Toros mokykla dabar
Toje pačioje lentoje galime dar kartą pasižiūrėti visus mūsų matytus ir įsivaizduotus pastatus: muziejaus darbuotojas Žygimantas Buržinskas yra padaręs išsamią vizualizaciją.

Keliaujam toliau.
Sukdami į Nemunaičio gatvę akimis nulydime siuvėjų ir mezgėjų namelį tolumoje ant kalniuko (neišlikęs), čia pat paliekame ir batsiuvio Pinkelšteino namą Seinų gatvėje.
(G) Mūsų tikslas – “Dzūkijos” saldainių dirbtuvė ir Joškės kalvė (dabar paštas). Apie žydo Chobackio saldainius žino visi – jie tokie skanūs, o saldainių popieriukai tokie gražūs, kad pamiršti neįmanoma. Kai tėveliai eina pas kalvį “su reikalais”, vaikams vis pasiseka gauti po saldainiuką. Arba po cukruotą bandelę iš kitos gatvės pusės esančios Ševelio kepyklėlės.

Šalia “Dzūkijos” – prekybininko Šaltuškio namas. Gražiai sutvarkytas, užuolaidos – tokios, kokių Merkinėj nieks neturi: vaikai gyvena Australijoje, matyt, siunčia siuntinus tėvams.
Dar nužvelgiam ant kalnelio likusius žydų Špižorskio, Rakmilkės namelius ir keliaujame atgal į automobilį.
Lėtas pasivaikščiojimas su istorijų pasiskaitymais truko apie valandą, gal pusantros. Jei planuojame aplankyti Dzūkijos Nacionalinio parko lankytojų centrą – dabar pats metas. Jei ne, už seniūnijos pastato yra viešas, nemokamas ir… dėmesio! švarus tualetas, gal vertėtų juo pasinaudoti?
Automobiliu važiuojame į Merkinės žydų kapines. Surasti jas nesunku vadovaujantis nuorodomis. Išvažiuojame į Gardino gatvę, kirtus upelį suksime į kalniuką kairėn.
Merkinės senosios žydų kapinės – savo plotu vienos didžiausių Lietuvoje. Nors nėra labai puošnių antkapių, vadinamų macevomis, dažniausiai – puoštos tradiciškai Dovydo žvaigždėmis, vis tik galima rasti vieną kitą ir su žydiškomis žvakidėmis – menoromis. Aš radau ir knyga dekoruotą antkapį, gal pavyks ir Jums? Merkinės žydų kapinėse yra ir kriptos, vadinamojo ohelo, liekanos.
Dėmesio. Ir šios, ir kitų kelionių su manimi metu visada turime šiukšlių maišų. Ir kapines, ir Holokausto memorialą, kurlink keliausime tuojau, paliekame švaresnį, negu radome. Tegul mūsų kelionės būna tvarios ir turi prasmę.
Įsivedame Merkinės masinių žydų žudynių vietos koordinates (54.157683, 24.192500) ir einame nurodyta kryptimi (maždaug į pietryčius) miškeliu, už kelių šimtų metrų prieiname dvi kapavietes.
1941 m. rugsėjo pradžioje visi Merkinės žydai buvo suvaryti į sinagogas ir mokyklą, ten laikyti keletą dienų. Buvo atrinkti ir išvežti jauni vyrai, kitą dieną – jaunos moterys ir merginos. Dalis Merkinės žydų buvo išgabenta į Alytų, o čia suvežta žydų iš Liškiavos ir Seirijų.
Merkinės žydai buvo sušaudyti 1941 m. rugsėjo 10 d. Čia, pušynėlyje už kapinių, žmonės buvo nurengti, suvaryti į griovius ir sušaudyti. Pirmiausia – jauni vyrai, po to – moterys, vaikai, seneliai. Čia buvo nužudyta 223 vyrai, 355 moterys, 276 vaikai.
Tyliai pagerbiame žuvusiuosius, paliekame atminimo akmenėlį ir grįžtame į miestelį.

Čia pasivaikščiojimas žydų paveldo tema Merkinėje baigiamas. Miestelyje, jei pageidaujate, užkąskite, užsukite į Merkinės piliakalnį. O tų, su kuriais dar nebuvau Veisiejuose, lauksiu ten.
Sudomino Merkinės žydų paveldas? Norėtumėt išgirsti daugiau istorijų, audio pasakojimų, virtualaus pasivaikščiojimo po įsivaizduojamą Tarpukario Merkinę? Ruošiu mokamą virtualų turą po Merkinę, kurį bus galima pabandyti nemokamai. Domina?
Užpildykite šią formą ir atsiųsiu pasibandyti, vos tik jis bus parengtas.
Pasakojimai tikri, naudojausi šiais resursais ir šaltiniais, rekomenduoju ir Jums, jei norėtumėte gilintis:
- http://www.merkinesmuziejus.lt/leidiniai-ir-publikacijos-apie-merkines-krasta/merkines-zydu-bendruomene/
- Mindaugas Černiauskas “Negirdėtos Merkinės istorijos”. “Dainava”, Dzūkų kultūros žurnalas 2015 / Nr. 2 (30). 9-18 p..
- Varėnos rajono Merkinės internatinės mokyklos moksleivių kolektyvinis darbas “Merkinės žydai”. Antrasis moksleivių darbų konkursas “Mano senelių ir prosenelių kaimynai žydai”. Vilnius, 2003. 13-21 p.
- http://holocaustatlas.lt/LT/#a_atlas/search/bendri=.vietove=merkin%C4%97.aukos=.from_year=0.from_month=0.from_day=.to_year=0.to_month=0.to_day=.killers=/page/1/item/33/
- Straipsnis “Merkinės žydai” kažkada gyvavusioje svetainėje http://www.zydai.lt (lauksime, kol vėl atsiras).
- https://www.jewishgen.org/yizkor/merkine/merkine.html
Daugiau informacijos galėtų suteikti Merkinės krašto muziejaus darbuotojai:
Mindaugas Černiauskas, tel.: 8 616 52 907, el.paštas: vienaragiui@gmail.com
Žygimantas Buržinskas, tel.: 8 619 62358; el.paštas: burzinskas.z@gmail.com