Merkinė ir Veisiejai / detaliau

PO MERKINĘ IR VEISIEJUS

Pradedančiuosius tyrinėti žydiškąjį palikimą kviečiu pasirinkti pakeliauti po Merkinę ir Veisiejus. Šie miesteliai yra įdomūs, turtingi ir savo istoriniu paveldu, ir gamtos objektais, kelionės metu galima (ir tą labai rekomenduoju) derinti viską: apsilankyti krašto muziejuje, užeiti į Dzūkijos Nacionalinio ar Veisiejų regioninio parkų direkcijas, pasidomėti aplinkiniais gamtos žygių maršrutais, paragauti vietinių patiekalų. Aš pati visas savo ekspedicijas pradedu būtent taip. Apačioje yra keletas rekomendacijų, kur dar galima apsilankyti be žydiškojo paveldo objektų, bet šis mūsų maršrutas bus apie pastaruosius.

Atvykstame į Merkinę anksti, optimalus laikas – 10:00 valanda. Automobilį paliekame centrinėje miestelio aikštėje, geriausia šalia seniūnijos. Aikštės viduryje – buvusi cerkvė, dabar – Merkinės krašto muziejus, todėl aikštę surasime greitai ir lengvai.
P.S. Visai šalia seniūnijos yra ir nemokamas viešasis tualetas (yra nuorodos), juo pasinaudojame dabar, jei reikia.

Merkinės krašto muziejus (nuotraukoje – cerkvė) arba kitoje gatvės pusėje įsikūręs Dzūkijos Nacionalinio parko lankytojų centras (Vilniaus g. 3) – gera pradžia ekskursijai. Aš visada savo ekspedicijas pradedu nuo jų.

Išlipus iš automobilio šalia seniūnijos arba kirtus Vilniaus gatvę į akis krenta meninė instaliacija – baltos durys. Tai – Merkinės žydams skirtas paminklas “

Šaltiniai, resursai ir nuorodos gilesniam domėjimuisi:

Merkinė:
http://www.merkinesmuziejus.lt/leidiniai-ir-publikacijos-apie-merkines-krasta/merkines-zydu-bendruomene/
Mindaugas Černiauskas “Negirdėtos Merkinės istorijos”. “Dainava”, Dzūkų kultūros žurnalas 2015 / Nr. 2 (30). 9-18 p..
Varėnos rajono Merkinės internatinės mokyklos moksleivių kolektyvinis darbas “Merkinės žydai”. Antrasis moksleivių darbų konkursas “Mano senelių ir prosenelių kaimynai žydai”. Vilnius, 2003. 13-21 p.

Veisiejai:
Olga Ovčinikova, Sandra Ovčinikova “Žydai veisiejiškių prisiminimuose”. Antrasis moksleivių darbų konkursas “Mano senelių ir prosenelių kaimynai žydai”. Vilnius, 2003. 22-34 p.

Ar norėtum detalesnio maršruto su įdomiomis istorijomis, audio pasakojimais, už kurį galėtum sumokėti? Parašyk į info@litvakshtetls.lt.

%d bloggers like this: